Universālais dizains Latvijā: Ministru kabineta ēkas piemērs




Universālais dizains Latvijā: Ministru kabineta ēkas piemērs 

Viens no pozitīvajiem piemēriem, kas apliecina, ka Latvijā par pielāgotu un pieejamu vidi visiem iedzīvotājiem domā arvien vairāk, ir tā dēvētā valdības ēka Brīvības bulvārī 36, Rīgā. 

Ēkas pieejamība 
Modernā neoklasicisma stilā celtā nama pamatakmens likts 1936.gada decembrī, bet jau 1938.gada nogalē ēkā atklāta Tiesu pils. Savukārt šobrīd ēkā atrodas Augstākā tiesa, Ministru kabinets, Valsts kanceleja, Pārresoru koordinācijas centrs un Tieslietu ministrija. 

Lai iekļūtu ēkā, darbojas caurlaižu režīms – ikvienam iepriekš jāpiesakās un jāsniedz informācija par apmeklējuma mērķi. Šajā posmā tiek precizēts, vai cilvēkam nepieciešams atbalsts kustībai ar ratiņkrēslu, lai viņam nodrošinātu ērtu iekļūšanu un pārvietošanos apmeklējuma laikā. Apmeklētāju ar īpašām vajadzībām sagaida darbinieks, kurš pavada viņu līdz galamērķim. „Vidēji gadā valdības ēku apmeklē vairāk nekā 20 cilvēki ar kustību traucējumiem. Turklāt starp Valsts kancelejas un Ministru kabineta apmeklētājiem ir cilvēki ar invaliditāti ne vien no Latvijas, bet arī ārvalstīm,” norāda Ministru kabineta preses sekretāre Signe Znotiņa – Znota. 

Sabiedrības līdzdalība 
Interesenti, kas to vēlas, var piedalīties Ministru kabineta sēdēs, kā arī paust savu viedokli par tajās izskatāmajiem jautājumiem. Lai piedalītos sēdē, ne vēlāk kā līdz piektdienas pulksten 16:30 ir jāsūta pieteikums elektroniskā veidā uz Valsts kancelejas oficiālo e-pasta adresi vk@mk.gov.lv, norādot Ministru kabineta sēdes darba kārtības jautājumu, par ko ir vēlēšanās paust savu viedokli. Pretējā gadījumā valdības sēžu zālē iekļūt nav iespējams. 

Lai iepazītos ar valdības darbu un Ministru kabineta vēsturi, Valsts kanceleja rīko ekskursijas gan grupās, gan individuāli katru piektdienu pulksten 12:00 un 15:00, kā arī pirmdienās pulksten 18:00. Vismaz divas dienas pirms ekskursijas Valsts kancelejā ir jāiesniedz katra grupas dalībnieka vai individuālā apmeklētāja vārds, uzvārds un dzimšanas dati, kā arī jānorāda grupas atbildīgā kontaktpersona. Apmeklējot Ministru kabinetu, līdzi jāņem personu apliecinošs dokuments, kas, ieejot ēkā, jāuzrāda apsardzes darbiniekiem, kā arī jāiziet drošības pārbaude. 

Plānotie uzlabojumi 
Znotiņa - Znota stāsta, ka tuvāko gadu laikā vides pieejamība Ministru kabinetā un Valsts kancelejā tiks būtiski pilnveidota. „Jau nākamgad tiks uzstādīts pārvietojamais rullo panduss, kas nodrošinās ērtu un drošu pārvietošanos apmeklētājam ar ratiņkrēslu. Proti, pirmā un ceturtā stāva gaiteņos ir dažādi līmeņi, kurus atdala pakāpieni. Turpmāk nepieciešamības gadījumā uz pakāpieniem tiks novietots rullo panduss, kas būs tehniski daudz ērtāk nekā līdz šim. Tāpat uz pakāpieniem un vietās, kur grīdas segumam ir dažādi līmeņi, tiks uzlīmētas brīdinošas spilgtas krāsas lentes,” teic Ministru kabineta pārstāve. 

„Tāpat drīzumā, vēl vairāk uzlabojot vides pieejamību, tiks izveidota uzbrauktuve no Augstākās tiesas ieejas puses. Savukārt tuvāko trīs gadu laikā Valsts kancelejā plānots izveidot iedzīvotāju informācijas centru, kur ikvienam būs iespēja iekļūt arī bez iepriekšējas pieteikšanās. Informācijas centrā tiks izveidota ērta uzbrauktuve cilvēkiem ar kustību traucējumiem,” viņa turpina. 

Visus projektus vides pieejamības pilnveidošanai Valsts kanceleja izstrādā sadarbojoties ar invalīdu un viņu draugu apvienību Apeirons, SUSTENTO un citām nevalstiskajām organizācijām.