Universālais Dizains Latvijā - Rīgas biržas ēka
Universālais Dizains Latvijā 

Mākslas muzejs Rīgas Birža 

Nama Rīgas vēsturiskās apbūves centrā rekonstrukciju ar restaurāciju Ārzemju mākslas muzeja vajadzībām pasūtīja VAS „Valsts nekustamie īpašumi”. Būvdarbi notika pēc SIA „Arhitektoniskās izpētes grupa” arhitektes Liesmas Markovas izstrādātā projekta un šā projekta ietvaros, sadaļai VIDES PIEEJAMĪBA, rekomendācijas izstrādāja Invalīdu un viņu draugu apvienības „APEIRONS” vides pieejamības eksperts. 

Kā stāsta Aigars Bolis apvienības „Apeirons” vides pieejamības eksperts, šis darbs patiešām bija īsts izaicinājums, jo būtisks nosacījums šīs greznās ēkas pārbūvju realizācijai bija Valsts nozīmes arhitektūras pieminekļa statuss, kas pieļauj vien nenozīmīgas plānojuma izmaiņas. 

Ēkas rekonstrukcijas darbi tika uzsākti 2008.gadā, un jau 2011. gada nogalē ēku varēja apmeklēt arī personas, kas pārvietojas riteņkrēslos. Bija jāatrisina jautājums par iekļūšanu ēkā, iespējas pārvietoties pa stāviem, kā arī pieejamu labierīcību jautājums. 

Ieeju nama iekšpagalmā padarīja pieejamu, izveidojot stilizētu slīpni, lai pārvarētu esošo līmeņu starpību no ietves. Tādējādi tika nodrošināta nokļūšana iekšpagalmā, no kurienes tālāk ir slīpne nokļūšanai pirmā stāva izstāžu zālē un pieeja liftam, kas uzstādīts pie ēkas iekšpagalma sienas. Iekšpagalmam ir uzstādīts stikla jumts. 

Ar lifta palīdzību var nokļūt uz izstāžu zālēm augšstāvos, kā arī uz pagrabstāvu, kur ir garderobe un pieejama tualete. 

Šobrīd pēc veiksmīgi pabeigtiem restaurācijas darbiem Rīgas Biržas sešos stāvos ir izvietotas moderni aprīkotas izstāžu zāles, dažādas ekspozīcijas, modernās tehnoloģijas apmeklētāju ērtībām, tai skaitā, audio-gidi vietējiem un ārvalstu viesiem. Regulāri notiek apvienības „Apeirons” vadītie kursi muzeja personālam par tēmu – apmeklētājs ar invaliditāti. 

Pēc „RE&RE”paveiktajiem rekonstrukcijas un restaurācijas darbiem ēka un telpu izkārtojums pārveidots tā, lai nodrošinātu pieejamību apmeklētājiem ar kustību traucējumiem, kā arī īpaši padomāts par ģimenēm ar maziem bērniem.

Video sižetu par Rīgas Biržu un arī par Latvijas Bankas muzeju skatieties šeit: http://ej.uz/3wkj

Informācija par Mākslas muzeja Rīgas Birža apmeklētājiem: http://rigasbirza.lv/lv/sakums