Zelta kruķis - ironisks nosaukums nopietnām lietām
16.06.2008

Jau vairākus gadus Ekonomikas ministrija atbalsta konkursu par humānāko ēku "Zelta kruķis". Kaut arī konkursam ir diezgan ironisks nosaukums, saturs ir vairāk nekā nopietns. Konkursa ietvaros tiek pārbaudītas vina gada laikā jaunceltās un rekonstruētās ēkas, kurām pēc likuma prasībām vajadzētu būt pieejamām.

Apeirona eksperti katru gadu apbraukā un novērtē vairāk kā 300 ēkas visā Latvijā un labākās tad arī izvirza apbalvošanai.

Rezultāti labi parāda vienas vai otras pašvaldības attieksmi un izveidotos kontoles mehānismus. Kaut arī likums it kā visiem ir viens, tomēr katrā pašvaldībā tas tiek realizēts pa savam. Grūti nosaukt labākās pilsētas, tomēr ir dažas, kurās strādā vides pieejamības sabiedriskie eksperti un ar kuriem tiek saskaņoti visi būvprojekti attiecīgajā pašvaldībā. Tādas ir Liepāja, Rēzekne, Gulbene, Cēsis, arī Kuldīga. Celtniecības darbi šajās pilsētās nav tik lieli kā Rīgā, bet procentuāli ēku, kas atbilst pieejamas vides prasībām ir vairāk nekā Rīgā. Tas tikai pierāda vides pieejamības ekspertu nozīmi.

Arī apvienībā "Apeirons" notiek regulāras konsultācijas pieejamas vides jomā. Esam konsultējuši gan Ministru kabineta pielāgošanu, gan arēnu Rīga, gan dažādas skolas, viesu namus, pašvaldību ēkas un citas. Tāpat arī Apeirona eksperti organizē dažādus seminārus un lekcijas par vides pieejamības jautājumiem.

Sadarbībā ar Ekonomikas ministriju ir tapusī arī vairāki standartu projekti, kuri ir pieejami šajā mājas lapā, kā arī bukleti un citi informatīvie materiāli, kas izmantoti šīs mājas lapas veidošanā.

Arī 2008. gadā ir paredzēts pieejamas vides monitorings un konkurss "Zelta kruķis 2008". Arhitekti un celtnieki jau tagad var padomāt par šī gada labāko ēku un sūtīt savus ierosinājumus un priekšlikumus.